Ingatlan eladása, vásárlása során az első és legfontosabb kérdés jogilag, hogy milyen ingatlanról van szó. Lakás vagy lakóház, nem lakóház jellegű, termőföld vagy egyéb. Ki vagy kik a tulajdonosok, van-e elővásárlásra jogosult, van-e teher az ingatlanon. Ki vagy kik fogják megvásárolni az ingatlant. Eladó és Vevő milyen feltételekben állapodtak meg az adásvételt illetően.
Ügyvédként az ingatlan jogi helyzetének a tisztázása, a Felek közti egyezség lehetőség szerinti létrehozása jogi tájékoztatás mellett, az így létrejött szerződés megszövegezése és a Felek képviselete az elsődleges feladat.
A jogi tájékoztatás kiterjed az adásvétel egyedi jellemzőire, így például ha az adott lakás társasházi, szövetkezeti vagy műemléki jellegű, akkor a társasházi jog, szövetkezeti jog és a műemléki jellegre vonatkozó jogszabályokat ismernie kell a Vevőnek ahhoz, hogy a vásárlási szándéka megingathatatlan legyen. Az adásvételhez kapcsolódó kiadásokat is tartalmazza a jogi tájékoztatás, így a tulajdoni lap, ingatlanügyi hatóság díját, az energetikai tanúsítvány költségét, továbbá a fizetendő adót és illetéket is.
Elsőre kézenfekvőnek tűnhet az internetről levadászott és lementett bérleti szerződés, azonban jogvita esetén ezzel nagyot lehet bukni. Szerződést kötni csak kellő jogi tájékoztatás mellett érdemes, akkor, ha tudjuk pontosan mit vállalunk és milyen jogainkat tudjuk majd érvényesíteni szükség esetén.
Ügyvédként, a felekkel történő egyeztetés után, az egyedi igényeknek megfelelő részletes bérleti szerződést készítek. A bérleti szerződés szólhat határozott időtartamra, de lehet határozatlan idejű. A szerződésben rögzíteni kell, hogy mik a bérbeadó és mik a bérlő jogai és kötelezettségei, hiszen jogvita esetén ezeket lehet számonkérni, érvényesíteni. A jogok és kötelezettségek széles köréből említeném például a felújíthat-e a bérlő, ezt a bérleti díj fizetésénél elszámolják-e a felek, mikor költözhet be a bérlő és mikor köteles kiköltözni, tarthat-e házi állatot a bérlő, egyedül lakhat vagy mást tartósan oda vihet-e, a bérbeadót milyen esetben kell megkérdezni, stb.
Mit tartalmazzon a jó lakásbérleti szerződés? Keresse az Információs füzetemet az előbbi linken vagy engem!
Előszerződéssel a Felek arra kötelezik magukat, hogy egymással egy későbbi időpontban szerződést fognak kötni és meghatározzák e később kötendő szerződés feltételeit. Az előszerződés hasznos, mert a Felek az ott meghatározottakban biztosak lehetnek, másrészt köti a Feleket, olyannyira, hogy végső soron az abban foglaltak bíróság előtt érvényesíthetőek, kikényszeríthetőek.
Első pillantásra vonzónak tűnhet egy lakás vagy ház megvásárlása, azonban érdemes számolni mielőtt az ingatlan hirdetésben található számot tárcsázná. A családi költségvetést úgy kell osztani, hogy a hirdetési áron felül jelentkező kiadásokat is tudja finanszírozni. Ha esetleges felújítással, szépítéssel nem is számol, a költöztetésre (dobozok, zsákok, szállítók), ügyvédre, földhivatali díjakra, esetleges hitel költségeire, illetékre mindenképp félre kell tenni.
Landing Page Maker